SARDINIA


100 krāsu un 100 smaržu sala Sardīnija !

Costa Rei pludmale

Costa Rei pludmale

Sardīnija ir sala, kuras teritorija ir trīs reizes mazāka nekā Latvija. 24 000 km2 pret mūsu Latvijas 64 000 km2. Tā atrodas netālu no Francijai piederošās Korsikas salas. Sardīnija ir autonoms reģions, kuras ekonomiskā attīstība notiek pateicoties tūrismam. Sala iedalās 8 reģionos un katrā no tiem ir savs sardu dialekts. Sardus, kas dzīvo Ziemeļos un runā savā dialektā nesapratīs tie, kas dzīvo salas lejā. No mūsdienu valodām, sardu valoda ir vistuvāk saglabājusies latīņu valodai.

Sardīnijas galvaspilsēta ir Cagliari, kas atrodas salas Dienvidos. To protams, nevar salīdzināt ar Itālijas galvaspilsētu Romu, jo Sardīnija pati par sevi ir daudz vienkāršāka un dabiskāka. Te nav tādu kultūras monumentu kā Romā, neskatoties uz to, ka Sardīnija ir senāka par Romu (Sardīnija pirmo reizi tiek datēta pirms 7 miljoniem gadu). Cagliari ir kāds īpašs magnētisms! Vārdos neaprakstāms. Visbrīnišķīgākā vieta ir Bastione pašā pilsētas centrā, vecpilsētas noslēpumainās ieliņas, pār galvām lidojošie rozā flamingi, pludmale, kas stiepjas padsmitiem km tālumā, milzīgie gumijkoki un kaktusi, kā arī pāvi, kas lēnā garā pastaigājas pilsētas Centrālajā parkā.

Nora - senā Feniķiešu pilsēta.

Nora – senā Feniķiešu pilsēta.

Salas vēsturiskā īpatnība ir apbrīnojamie nuragi. Tie ir nelieli cietokšņi un sargtorņi, kas stāv sakrauti no gigantiskiem akmeņiem nošķelta konusa veidā. Nuragi uz salas atrodas jau vairāk kā 25 gadsimtus, taču neviens īsti nezin stāstīt par to izcelsmi. Nuragi noslēpums nav atšifrēts. Otra lielākā vēsturiskā vērtība ir noslīkusī pilsēta Nora. Tā ir sena feniķiešu pilsēta, kas “dzimusi” 8 gadsimtā pirms mūsu ēras. Lielākā daļa senās pilsētas ir zem ūdens, ko var redzēt gan no krasta, gan piebraucot ar laivu pa jūru. Lielākais Noras lepnums ir mozaīkas, kas ir saglabājušās gandrīz ideālas vairāk kā 2000 gadus. Netālu no Alghero ir ievērības cienīgs objekts Neptūna ala, uz kuru ved 656 pakāpieni, kā arī šajā apkārtnē ir brīnišķīgas kaļķa klintis.

Sardīnijā tiek ražots slavenais aitu siers “Fiore sardo” /Sardīnijas zieds/, kas starp citu irAitiņas viens no imitētākajiem sieriem pasaulē (to pakaļ darina gan Amerikā, gan Kanādā, gan Japānā, gan Eiropā). Aitkopība ir nodarbe, kas ir saglabājusies no senseniem laikiem. Tā ir kā neatņemama sardu kultūras sastāvdaļa. Sardi ļoti lepojas ar savām tradīcijām, jo īpaši salas vidienē. Runājot ar cilvēkiem, reizēm liekas, ka esi nokļuvis 18 gadsimtā, cik viņi ir nemainīgi. Uz salas aktīvi tiek audzētas arī olīvas un protams darināts vīns. Vīni ir daudzi un dažādi, taču vieni no labākajiem ir Argiolas ražotie vīni. Sardu tradicionālais dzēriens ir Mirto, kas ir ražots no auga mirto, kas latviešu izpratnē līdzināties kaut kam starp mellenāju un brūklenāju. Ziemas sezonā delikatese Sardīnijā ir Jūras eži.

Mēs ar DžovanniSardīnijā ir maz emigrantu. Lielākā daļa Itālijas ir pilna ar dažādu nāciju iedzīvotājiem. Studējot Perudžā, iepazīstoties ar cilvēku, nekad nevarēja īsti zināt, no kurienes viņš nāk patiesībā – vai viņš ir libānieties, vai albānis, vai alžīrs vai rumānis, savukārt Sardīnijā, ja tu satiec cilvēku, tad 98 % zini, ka tas ir sards, ja vien tas nav protams kāds tūrists. Par cik Latvija arī ir tīra no dažādām nācijām, tad man tas izrādījās ļoti nozīmīgi.

Daudzi man jautā vietas, kur vislabāk apmesties?

Saullēkts Villassimius pludmalē

Saullēkts Villassimius pludmalē

Visa Sardīnijas piekraste ir brīnišķīga, un ja ir iespējams, iesaku to redzēt visu. Man mīļākā ir Dienvidu piekraste. Tās ir bagāta ar pasakainām pludmalēm, it kā atrodies ļoti tuvu galvaspilsētai, taču tai pat laikā esi tālu prom no trokšņiem un vari netraucēti baudīt sauli, jūru, liego vēju un laimi.

Galvenais iemesls doties uz Sardīniju ir, protams, jūra un neskartais salas skaistums. Jūra Sardīnijā ir vistīrākā un caurspīdīgākā visā Itālijā. Sardīnijas pludmales stiepjas 1850 km garumā, kas ir viena ceturtā daļa no visām Itālijas pludmalēm kopā! Domājot par to, kur palikt, neekonomējiet uz apartamentiem, jo iespējams salas vidienē apartamenti maksā lētāk. Neiesaku izvēlēties vietu, kas atrodas prom no jūras – salas vidienē. Tā būs vilšanās. Sardīnija ir zilās jūras paradīze, tāpēc izvēlieties kaut ko pie jūras. Rietumu piekraste, salīdzinoši ar Dienvidiem ir akmeņaināka un vakari būs vēsāki un mitrāki, toties kādi saulrieti – wow! Savukārt, ja izvēlēsieties salas Dienvidus,Jūriņa vakari būs ļoti patīkami un arī pludmales neliks vilties. Šī piekrastes daļa ir vienīgā, kur jūs atradīsiet visa veida pludmale. Starpcitu, lai arī sala nav liela, atšķirība gan gaisa gan ūdens temperatūrai salas Dienvidos un Ziemeļos ir 4 līdz 5 grādi. Dienvidos protams siltāks.

Lielākā daļa kūrortu salas Ziemeļaustrumos pēdējos gados ir pārgājuši arābu īpašumā, kas attiecīgi ir piekoriģējis cenu politiku. Paši sardi Olbia-Tempio reģionu uzskata par mākslīgu un brauc uz turieni nelabprāt, jo tā daļa esot pazaudējusi savu patieso seju. Taču tajā pusē ir daudzas romantiskas pludmalītes, kas ir paslēpušās starp klintiņām. Ziemeļos atrodas Madalēnas arhipelāgs, kas sastāv no 7 mazu saliņu grupas, kā arī uz Francijai piederošo salu Korsiku, nokļūstiet pusstundas laikā, ņemot prāmi no Santa Teresa Gallura.

Salas Austrumi ir slaveni ar daudzo ilgdzīvotāju skaitu vispasaules mērogā un ar neaprakstāmi skaisto dabu. Šajā salas daļā atrodas Gennargentu Nacionālais dabas parks. Pa ziemu te var noķert arī sniegu un, ja paveicas, var pat tikt paslēpot uz Sardīnijas vienīgo slēpošaas kūrortu. Gar jūru 60 km garumā stiepjas kalni, aiz kuru pleciem, noslēpusies, laiski gulšņā tik skaista jūra, ka ieraugot to, iemierdzēsies acis, pat visatturīgākajam pasaules pilsonim. Lai tiktu uz turienes dievīgajām pludmalēm ir jāņem kuģītis, jānomā pašiem sava laiva vai jāiet dažādus trekinga maršrutus.

Brīnišķīgās, siltās naktis

Brīnišķīgās, siltās naktis

Vislabākais laiks mums latviešiem, lai brauktu uz Sardīniju ir maija beigas, jūnijs, jūlija sākums, septembris un oktobra pirmās nedēļas. Šajā laikā karstums ir labi paciešams (jo augustā dažreiz ir tā, ka sejā pūš tik karsts vējš, ka tu vienkārši nezini, kur glābties), ūdens ir fantastisks – atsvaidzinošs un ļoti dzidrs. Jūru iemīlēs pat tie, kam līdz šim tā ir bijusi vienaldzīga. Vakari šajā laikā ir silti, bet naktis liegas un romantiskas. Tiem, kas grib redzēt Zvaigžņu lietu jābrauc uz Sardīniju augustā. Zvaigžņu lietus vienā man mīļā Dienvidu pludmalītē mani apreibināja ne pa jokam. Es stāvēju ar vaļā atplestu muti un nespēju noticēt, ka ir tāda vieta pasaulē, kur zvaigznes krīt lejup vienas pēc otras, vicinot savas garās astes, kā komētas!

Brīvienu māju piedāvājumus skatieties šeit, ekskursiju iespējas šeit, piedāvātos ceļojuma maršrutus šeit,

P.S. Šī un visu pārējo rakstu autortiesības pieder man, Olitai Supei, ja vēlaties pārpublicēt kādu fragmentu no manas mājas lapas, atsauce uz manu mājas lapu www.bellasardinija.com ir OBLIGĀTA! Lai pārpublicētu visu rakstu, lūdzu sazināties ar mani personīgi, rakstot uz bellasardinija@gmail.com


5 Responses to SARDINIA

 1. Dace saka:

  Pilnīgi nejauši atradu šo mājas lapu. Un lasot vien par Sardīniju esmu tajā jau neglābjami iemīlējusies. Sakiet, vai braukt pie jums oktobra vidū ir ok. Skatos biļetes uz Kajari, gribu uz salas dienvidiem un noteikti gribu satikt, ja vien iespējams, arī Jūs.Cik sapratu, Jūs arī brauciet ekskursijās. Es lidošu viena un gribēšu pieteikties kādai ekskursijai. Kur es varu paskatīties kādas ekskursijs jūs piedāvājiet?

  Patīk

 2. Dace saka:

  Olita, paldies Tev par jauko, baudāmo, silto un saules pielieto mājas lapu. Pagājušā gada rudenī ar ģimeni un otru draugu ģimeni bijām Sardīnijā. Tava mājas lapa mums bija gan iedvesma, gan ceļvedis, gan sabiedrotais visu laiku – gan plānošanas procesā, gan esot uz salas. Mums ļoti patīk ceļot, un kopš esam iepazinušies ar tavu mājas lapu, kārojam lai tādas mājas lapa būtu pieejamas par visām pasaules valstīm. Bet diemžēl nav. Un tomēr ceram, ka reiz būs.
  Paldies tev liels par ieguldīto darbu, un no visas sirds iesakām visiem, kas vēl nav bijuši Sardīijā, noteikti uz turieni aizbraukt.
  Brūveru ģimene no Rīgas.

  Patīk

 3. Baiba saka:

  Olita, milzīgs Jums paldies par jauko mājas lapu, kura mūsu ģimeni rosināja aizbraukt uz Sardīniju. Tikko atgriezāmies no ceļojuma! Milzīgs paldies par Jūsu palīdzību un par skaisto dzīvokli un par brītiņu, ko atradāt, lai satiktos un pastāstītu vairāk par salu. Mans dēls prom braucot teica: mammu nākošreiz es te palikšu dzīvo tāpat kā Olita.
  Ar vissirsnīgākajiem sveicieniem, Baiba ar ģimeni.
  Lai dzīvo bella Sardīnija!

  Patīk

  • Olita saka:

   Sveiki, Baiba! 🙂
   Paldies par jaukajiem vārdiem. Man arī bija ļoti liels prieks satikt tavu ģimeni un dalīties sajūtās un pieredzē! Drīz jau būs klāt arī tavi draugi. :))

   Patīk

   • Vija saka:

    Labdien,Olita!
    Pēc izlasītā, MAN ARĪ PATĪK SARDĪNIJA:) Saprotu, ka Jūs tur dzīvojat. Sakiet, kāds laiks ir oktobra beigas novembra sākums? Un vai Jūs nepiedāvājat ekskursijas un apmešanās vietas? anete34@inbox.lv

    Patīk

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.