Sardīnijā cilvēkiem ir garākais mūža ilgums Eiropā! Ko viņi ēd?


Sardīnija ir vienīgā vieta pasaulē, kur vīrieši vecumā virs 100 gadiem ir vairāk, nekā sievietes. Sardīnija ieņem otro vietu pasaulē (aiz Okinavas salas) ar ilgdzīvotāju skaitu. No 1,6 miljoniem iedzīvotāju vairāk kā 300 cilvēkiem ir pāri par 100 gadiem! Visi zinātniskie pētījumi noved pie viena un tā paša secinājuma: cilvēka mūža ilgumu ietekmē veselīga pārtika, svaigs jūras gaiss, zems stresa līmenis un gēni.

Šo rakstu esmu gribējusi uzrakstīt jau vairākus gadus, jo lieta, kas mani Sardīnijā vienmēr pārsteidza, ir cilvēku vecums. Sardīnija ir pārsteidzoša ar daudzām lietām, un cilvēku garais, skaistais un veselīgais mūžs ir viens no lielākajiem pārsteigumiem ne tikai man, bet arī zinātniekiem pasaulē.

Disene, kurā 50 gadnieki ne ar ko neatšķiras no jaunības dienām

Man ir ļoti daudzi pazīstami cilvēki ap 50 gadiem, un praktiski visiem no viņiem joprojām ir dzīvi abi vecāki. Mana pirmā satikšanās ar 100 gadnieci bija pavisam nejauša. Braucām uz vienu kalnu ciematiņu pakaļ dabīgajām ziepītēm, un ieejot ražotnē, kas ir ģimenes uzņēmums, ieraudzīju starp vairākām tantiņām vienu sieviņu kā izņemtu no pagājušā gadsimta gleznas, viņa sēdēja galda galā un apkārt ziepītēm tina papīru. Skatījos uz viņu – mazu, tipisku sardu sieviņu un palūdzu atļauju viņu apskaut. Turot to cieši savās rokās, likās, ka dzirdu viņas enerģiskos sirdspukstus. Sardi ir ļoti rosīgi un enerģiski cilvēki. Šeit ir ļoti grūti noteikt vecumu, jo lielākā daļa iedzīvotāju izskatās daudzus gadus jaunāki. Vairākkārt savā mājas lapā esmu pieminējusi, ka, ja gribiet skaisti novecot – brauciet to darīt uz Itāliju/Sardīniju, jo šeit vecums nav šķērslis, lai turpinātu baudīt dzīvi. Te ir normāli pēc 50 gadiem staigāt arī uz disenēm, jo viņi nenoveco… ne iekšēji, ne īsti arī ārēji.

Gadiem ilgi vācu un amerikāņu zinātnieki pēta sardu vīriešu DNS, apkārtējās vides ietekmi uz veselību un viņu ēšanas paradumus. Amerikāņi ir ieguldījuši vairāk kā 50 miljonus dolāru, lai “kopētu” sardu ēšanas stilu un pieeju dzīvei. Pasaulē ir 2 vietas, kurās ir ļoti liels ilgdzīvotāju skaits, viens ir Oliastras reģions Sardīnijā un otra ir Okinavas sala Japānā (tālāk seko Grieķija, CostaRica un Kalifornija).

Turpinājumā uzrakstīšu dažus faktus, kurus esmu apkopojusi no vairākiem informācijas avotiem.

 • Sardīnijā statistiski ir otrs lielākais ilgdzīvotāju skaits pasaulē. Uz 100 tūkst. iedzīvotājiem 22 cilvēki pārsniedz 100 gadu slieksni. Savukārt citur pasaulē uz 100 tūkst. iedzīvotājiem 100 gadu vecumu pārsniedz 8-10 cilvēki. Pirmā vieta pasaulē ar simtgadniekiem ir Okinavas sala Japānā. Par viņiem mēdz teikt: “Okinavā cilvēki aizmirst, ka ir jāmirst.”
 • VecumsSardīnija ir vienīgā vieta pasaulē, kur vīrieši ilgdzīvotāji ir vairāk nekā sievietes. Tas pat tiek dēvēts par “anomāliju”. Ja pasaulē no 6 simtgadniekiem ir tikai 1 vīrietis, tad Sardīnijā vīrieši ir 2 pret 1 vai 1:1.
 • Šobrīd Oliastras reģionā dzīvo vecākā ģimene pasaulē. Visi astoņi brāļi un māsas joprojām ir dzīvi un visi dzīvo Sardīnijā. Vecums ir 108, 102, 91, 96, 94, 88, 84, 81 gadi. Tos, kam ir zem 90 gadiem, viņi jokojot dēvē par tīneidžeriem.
 • Vecākais no sardiem ginesa rekorda sarakstā ir minēts Antonio Todde no Nuoro reģiona, kas ir dzimis 1889. gada 22. janvārī un miris 2002. gada 3. janvārī. Tātad nodzīvoti 112 gadi. Viņš katru dienu izdzēra 2 glāzes sarkanvīna Cannonau.
 • Savukārt Giovanni Deiana nomira 124 gadu vecumā 19.gs. beigās. Paši sardi viņu uzskata par vecāko pasaules iedzīvotāju visu laiku vēsturē. 110 gadu vecumā viņš pat otreiz apprecējās, par sievu ņemot 67 gadus jaunu sievieti. Diemžēl viņa mūža garums nav oficiāli dokumentēts ilgdzīvotāju Ginesa grāmatā, jo toreiz nebija nekādu dzimšanas un miršanas dokumentu.
 • Sardīnijā ar katru gadu ilgdzīvotāju skaitam ir tendence pieaugt.
 • Uz Sardīnijas augsnes dabiskā ceļā vienmēr augusi vīnogu šķirne CANNONAU. Tās uz šīs zemes aug gadsimtiem un gadu tūkstošiem ilgi. Zinātnieki to ir pētījuši un ir skaidri pierādīts, ka vīns, ko gatavo no Cannonau vīnogām ir ļoti spēcīgs antioksidants, kas vistiešākajā veidā ietekmē cilvēka labsajūtu un mūža garumu. Paši sardi dzer tikai šo vīnu. Dienā izdzer 1-2 glāzes.

  Vīns Cannonau pieejams ik vienā vietā Sardīnijā

Amerikāņu zinātieki ļoti smalki ir izpētījuši, ko savā ikdienā uzturā lieto sardi, jo īpaši Oliastras reģionā, kur ir vislielākais ilgdzīvotāju daudzums. Lietojot Sardīnijai raksturīgo pārtiku, kā viņi apgalvo, par visiem 100% paildzinās dzīves ilgums. Cilvēki te elpo svaigu gaisu (gaisā virmo mirtes un jūras sāls savienojums), lieto uzturā mājās spiestu olīveļļu, ēd dažādos veidos izturētas olīvas, ko nolasa no sava koka, visur piespiež klāt citronu, kas “neprasot atļauju” birst pagalmā visa gada garumā, tāpat visa gada garumā ēd te audzētus dārzeņus un augļus, dzer sarkanvīnu Cannonau, ēd svaigas jūras veltes, nelieto nekādas veikalos nopērkamas mērces, majonēzi u.tml. Dzīvei patiešām ir cita vērtība!

Un es tam pilnībā piekrītu! Dzīve 6 gadu garumā uz šīs brīnišķīgās auras salas mani ir atbrīvojusi no dažām alerģijām, kas man bija dzīvojot Latvijā. Tas noteikti ir pateicoties gan veselīgajam gaisam, gan ēdienam, kas satur veselībai noderīgus vitamīnus. Nu es atkal, tāpat kā Vinnijs Pūks, reizēm mielojos ar medu. Runājot par vīnu, esmu iemīlējusi šo Cannonau sarkanvīnu. Dzīvojot Latvijā man vīns nepatika, jo īpaši sarkanvīns, jo man vienmēr sāka sāpēt galva un uznāca miegs. Biju PRET sarkanvīnu. Pirmos gadus to nelietoju arī te, bet redzot, cik ļoti tas ir iecienīts ik vienas ģimenes ēdienkartē, to novērtēju un sāku baudīt arī es.

10 Sardīnijai raksturīgākās ēdamlietas, kas zinātnieku skatījumā uztur cilvēku pie labas veselības.

 1. Aitas un kazas siers un piens (tajā ir vairāk kalcija un fosfora, regulāri to lietojot samazinās risks saslimt ar vēzi un sirds kaitēm);
 2. Svaigi spiesta olīveļļa;
 3. Mieži;
 4. Maize “Carasau” ir bezglutēna produkts (uzklikšķinot, izlasīsiet, ko es gatavoju no šīs maizītes);
 5. Fenkelis (savvaļas) (ļoti bagāts A, B un C vitamīnu avots);
 6. Pupas un zirņi;
 7. Tomāti;
 8. Mandeles;
 9. Dadža zāļu tēja (ļoti labi attīra aknas);
 10. Cannonau vīns tiek uzskatīts par sardu dzīves eliksīru. Tas viņu skatījumā ir labākais antioksidants un labākās zāles

Rakstot šo rakstu, nolēmu paskatīties, kas man atrodas mājās, no augstākminētā saraksta. Esmu gandrīz vai kļuvusi par īstenu sardu sievieti, man ir 8 lietas no visa saraksta! Un pusdienās ātri uztaisīju vieglo ēdienu – sagriezu fenkeli, uzrīvēju virsū aitas sieru, bagātīgi aplēju ar olīveļļu, klāt pievienoju Carasau maizīti un malkoju Cannonau sarkanvīnu. Ļoti veselīgi un garšīgi.

Tas, ko neplānoti atradu savās mājās + vēl ir pupiņas un dadža tēja.

Tas, ko neplānoti atradu savās mājās + vēl ir pupiņas un dadža tēja.

Nu esmu jums iedevusi veselu sarakstu ar garšīgām un veselīgām lietām, ko, esot Sardīnijā, nedēļas laikā varat nesteidzīgi baudīt un aizvest līdzi uz Latviju. Daļu no tā visa var nopirkt arī Latvijā. Es gadā reizi sūtu produktus no Sardīnijas uz Latviju, bet ko tiešām vienmēr varu jums nosūtīt ir Carasau maizīte, jo tā nesver daudz un ar pastu ērti aizies. Pērkot vīnu, lai kur jūs būtu, skatieties, lai uz etiķetes ir rakstīts Cannonau (tas ir tikai sarkanvīniem) un, ja gribiet nodzīvot garu dzīvi, nodrošinieties ar šādām pudelēm daudziem gadiem uz priekšu /joks, ar daļu patiesības/.

Tālāk pievienoju foto galeriju ar nelielu daļiņu sardu, kuri joprojām dzīvo saules pielietajā salā Sardīnijā, un kuriem šodien ir 100 gadi un vairāk. Izlasīju tos smukākos, lai papriecē mūsu acis.

 

Šis ieraksts tika publicēts AKTUĀLI SARDĪNIJĀ, DAŽĀDI, INTERESANTI PAR ITĀLIJU, SARDU ĒDIENI ar birkām , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.