Rozā flamingi Sardīnijas lepnums


‘Sa genti arrubia’ (sarkanie ļaudis) tulkojumā no sardu valodas ir Rozā flamingi un tie ir Sardīnijas galvaspilsētas Cagliari neatņemama daļa. Tā ir mūsu vizītkarte un mūsu lepnums. Mēs esam vienīgā vieta Eiropā, kur rozā flamingi dzīvo visa gada garumā. Pirmo reizi savus mazuļus šeit Cagliari flamingi izperēja 1993.gadā. Toreiz mazuļu skaits bija aptuveni 1000 mazi, pelēki, mīksti bumbulīši. Pirms tam viņi uz šejieni migrēja tikai kā gājputni – atlidoja un aizlidoja, savukārt tagad viņi perē ap 18 000 mazuļiem gadā.

Putnu pētniekiem ornitologiem toreiz, un arī tagad, tā ir īsta Dieva dāvana. 1993.gadā kad Molentargius darbinieki saprata, ka flamigi sāk perēt olas, un tas nozīmē, ka viņi te paliks uz ilgu laiku,  tas esot bijis viens no aizraujošākajiem gadiem. Viņiem bija un ir iespēja pētīt flamingu dzīvi visa gada garumā, pēc gredzeniem atklāt no kurienes viņi atlido (Francija, Spānija, Ziemeļāfrika, Grieķija, Turcija, Irāna). Sākumā viņi ļoti detalizēti vēroja perēšanas periodu, ēšanas paradumus, rūpējās par viņu drošību jeb neskartību, saudzēja tos, tā teikt centās izzināt visu par šiem maģiskajiem putniem, kas Sardīniju izvēlējās par savām mājām! Nu gluži tāpat kā es… atlidoju, sajutu, ka IR un paliku uz dzīvi!

Tādas izskatās sāls atradnes no augšas

Sāls atradnes no augšas Foto: Olita Supe

Kad ar latviešiem dodos kopīgās ekskursijās, viena no obligātajām must see lietām ir flamingi. No tāluma skatoties rozā flamingi izskatās gandrīz balti un visbiežāk uzdotais jautājums no latviešu puses ir: “Kāpēc viņi ir balti?”  Nē, viņi nav balti. Balti viņi izskatās tikai tad, kad, pabāzuši galvu zem ūdens, mielojas ar sarkanajām garnelītēm vai kad stāvot uz vienas kājas atpūšas, taču, kad viņi paceļas spārnos, viņi izskatās maģiski, sarkaniem spārniem, garām slaidām kājām un lokanu kaklu. Viņu balsī ir kaut kas magnētisks un neizskaidrojams. Es katru gadu gaidu pavasari tieši dēļ flamingiem, jo, no maija sākuma līdz pat jūnija vidum, viņi pa pilsētu virs cilvēku galvām lido kāšiem. Kad pirms saulrieta eju skriet uz parku, kurā viņi barojas, ar nepacietību gaidu to brīdi, kad viņi pacelsies spārnos. Tajā mirklī man apstājas laiks. Skatoties uz viņiem man sejā sastingst smaids, viss apklust… cik ļoti negribas palaist garām šo maģisko mirkli.

Flamingi dzīvo un ēd atšķirīgās vietās. Kā es smejos, viņi tāpat kā cilvēki pa dienu iet uz ofisu un vakarā ar saulrietu atgriežas mājās.

Saulrieta laikā

Saulrieta laikā

Pastāstīšu nedaudz kāpēc viņi ir palikuši uz dzīvi tieši Cagliari, nevis kaut kur citur visā plašājā Eiropā, un kā viņi iegūst sev rozā krāsu, jo patiesībā katrs flamings piedzimst pelēks, pusaudžu vecumā ir balts un tikai vēlāk, uzņemot uzturā nepieciešamo vielu, viņi iegūst savu krāsu. Tātad, Cagliari viņi dzīvo, jo te ir viņiem piemērots klimats, un otrkārt, tieši šeit dabiski veidotajās sāls atradnēs (tās ir vairāk kā 3000 gadus senas) dzīvo viņu uzturam nepieciešamās garnelītes “Artemia salina”. Vispār flamingi barojas ar gliemjiem, sīkiem ūdens kukaiņiem un vēžveidīgajiem radījumiem, bet pārtiekot tikai no tiem viņi nekad nevarētu iegūt savu rozā krāsu. Cagliari izbijušās sāls atradnes ir viņu Paradīze, jo tieši te dzīvo viņu īpašais “uztura bagātinātājs” rozā garnelītes bagātas ar karotinoīdu, kas savukārt arī nekādi nevarētu vairoties, ja te neaugtu noteikta tipa aļģe, kas šīs minerālvielas ražo. Nu kā jau dzīvē – viss ir viena liela likumsakarību ķēde.

Artemia salina garnelītes

Tātad, lai flamingi te dzīvotu, bija jābūt šīm vairāk kā 3000 gadus vecajām sāls atradnēm ar noteiktu sāls koncentrāciju (ne par daudz, ne par maz) un ar ūdens dziļumu “flamingiem līdz celīšiem vai gurniem”. Šajā ūdenī ir jāaug noteikta tipa aļģēm, kuras satur noteiktu vielu, kas nepieciešama lai vairotos sarkanās garnelītes Artemia Salina (tulkojumā varētu būt artēmijas), kas ir galvenā uzturviela Rozā flamingiem, lai viņi būtu tieši tādi, kādus viņus ir radījusi māte Daba un kādus mēs tos redzam ikdienā.

Braucot uz Sardīniju iekļaujiet savā programmā satikšanos ar rozā flamingiem. Tie ir sastopami uz visas salas, bet stabili dzīvo Sardīnijas dienvidos, Cagliari pilsētā.

Kā vienmēr mani sagatavotie Ceļojuma maršruti jums pateiks priekšā ne tikai kā nokļūt no punkta A uz B, bet arī ko redzēt pa ceļam starp šiem abiem punktiem. Te varat izlasīt cilvēku atsauksmes un iegādāties jums atbilstošāko CEĻVEDIS PA SARDĪNIJU.

Šis ieraksts tika publicēts AKTUĀLI SARDĪNIJĀ, DAŽĀDI ar birkām , , , , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.